Inför quizen 19,30 på Henriksberg ikväll

Förra veckan var det 28 lag som deltog i quizen, härligt med mycket folk och givetvis hoppas jag på minst lika bra uppslutning ikväll.
Pausquizen bestod av 11 st filmdetaljer som skulle identifieras. 3 lag tog full pott och lyckades med alla rätt, dessa lag var ”Omar Bongo”, ”Kommandoran” och ”Original Hamsters” så utslagsfråga fick skilja lagen åt och där var ”Original Hamsters” bäst. Grattis!
Här är några frågor från den vanliga quizen.
· Geografi: Vilken stad ligger i närheten av flygplatsen Prestwick? Där hittar du också floden Clyde och gatan Buchanan Street?
· Kändis skvaller: En känd låt av en svensk låg för 40 år sedan etta på Billboards singel lista, samma låt toppar nu igen Billboards album lista sedan den är med på soundtracket till en film, vilken låt talar jag om?
· Naturvetenskap: Vilket namn har man gett den förmänniska som hittades 1974 i Hadar i Etiopien, benen tros vara ca 3 miljoner år gamla?
· 50%: Vad är till ytan störst Vänern eller Gotland?
· TV: Vem spelade Carl Hamilton i mini tv-serien Fiendens Fiende i 8 delar från 1990 och som visades på TV4?
Svaren finns längst ner.
På delad tredje plats kom lagen ”Haberius Papam” och ”Quiz My Ass” på 21,5 poäng (Av 25 möjliga)
Andra platsen togs av ”Kommandoran” på 22,5 poäng. Bra jobbat.
Vann gjorde ”Omar Bongo” på 23 av 25 poäng. GRATTIS!
Ikväll blir det delar av musikalbum i pausquizen.
Önskekategorin har gått till lag ”Regular Group” som önskade sig ”Kändisar med synfel”, så det kommer det en fråga om J
Glöm inte att boka bord på tele 031-248200 om Ni tänkt att äta.
Jag hoppas att vi ses kl.19.30 ikväll när jag kör igång
Kram
Johan
(Svaren: Glasgow, Hooked on a feeling, Lucy, Vänern, Peter Haber)